π - Astrology
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Αύξηση της συνειδητότητας -- Ισορροπία των αντιθέτων -- Απο το δυισμό και τη διπολική σκέψη, στη βίωση του Πραγματικού Εαυτού.
 
ΦόρουμEALLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 «ΔΥΣΚΟΛΟΙ» ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΙ ΣΥΜΒΟΛΩΝ

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 62
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2010

«ΔΥΣΚΟΛΟΙ» ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΙ ΣΥΜΒΟΛΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: «ΔΥΣΚΟΛΟΙ» ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΙ ΣΥΜΒΟΛΩΝ   «ΔΥΣΚΟΛΟΙ» ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΙ ΣΥΜΒΟΛΩΝ Icon_minitimeΤετ Νοε 24, 2010 11:06 am

«ΔΥΣΚΟΛΟΙ» ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΙ ΣΥΜΒΟΛΩΝ Antahk10

ΖΗΤΗΜΑ - ΘΕΜΑ:

Νοιώθω ότι αυτός ο συνδυασμός (πχ. πλανήτης σε ζώδιο – οίκο ή όψη κλπ) με δυσκολεύει πολύ, γιατί είναι υπεύθυνος που…


Κανένας συνδυασμός δεν μας «κάνει» τίποτα, ούτε «καλό» ούτε «κακό», ούτε είναι «υπεύθυνος» για το ποιοι είμαστε.

Τα αστρολογικά σύμβολα απλά μας δείχνουν πτυχές του εαυτού μας με τις οποίες έχουμε ταυτιστεί (τις οποίες νομίζουμε υποκειμενικά ότι είναι αληθινές), ή που έχουμε απωθήσει.

Με το να πιστεύουμε ότι ο τάδε συνδυασμός μας κάνει εκείνο ή το άλλο (είναι υπεύθυνος για μια δική μας συμπεριφορά), του δίνουμε δύναμη και τον θεοποιούμε ή τον δαιμονοποιούμε. Θεωρούμε δηλαδή ότι είναι κάτι υπαρκτό – μια οντότητα έξω από μας η οποία με κάποιον τρόπο είναι υπεύθυνη για κάτι δικό μας!!! ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν! Είναι απλά σύμβολα αυτά, τα οποία δείχνουν απλώς το πώς αντιδρούμε στα πράγματα και το πώς αντιμετωπίζουμε τις διάφορες καταστάσεις. Δεν μας «κάνουν» τίποτα. Είναι τρόποι που επινοήσαμε εμείς οι άνθρωποι για να καταλάβουμε τον εαυτό μας και το Σύμπαν. Δεν είναι κάτι «έξω» από μας. Γι αυτό κατά την ερμηνεία ενός γενέθλιου χάρτη προτιμάμε εκφράσεις του στυλ πχ. «Σελήνη = νοιώθω συναισθηματικά ασφαλής, όταν …» κλπ. Μιλάμε έτσι για μια συμπεριφορά μας κι όχι για δυνάμεις «έξω» από μας!

«ΔΥΣΚΟΛΕΣ» ΟΨΕΙΣ

Στις «δύσκολες» όψεις πάντα πρέπει ν’ αναρωτιόμαστε: «γιατί την έχω αυτή την όψη;», «τι μου μαθαίνει – προς τα πού με οδηγεί;». Ακόμα κι αν δεν μπορούμε να βρούμε την απάντηση αρχικά, πρέπει να βάζουμε αυτές τις ερωτήσεις. Πρέπει να καταλάβουμε σταδιακά ότι κανείς δεν μας τις «έδωσε» αυτές τις όψεις, κανείς «κακός» δεν μας τιμωρεί. Είναι όλες δικές μας και για κάποιο λόγο υπάρχουν στο χάρτη μας.

Αν οι απαντήσεις δεν έρχονται εύκολα, μια μέθοδος που δίνει έστω κάποια μικρά αποτελέσματα είναι η διανοητική. Σκεφτόμαστε δηλαδή τα «αντίθετα» απ’ όσα εκφράζουμε (απ’ αυτά με τα οποία είμαστε ταυτισμένοι – που νομίζουμε ότι είμαστε). Εκεί κρύβεται η λύση. Σ’ αυτό μας βοηθάει ο τρόπος που χρησιμοποιούμε στην π - Astrology για το πώς να ερμηνεύουμε τα σύμβολα ή τους συνδυασμούς συμβόλων (σε μια κλίμακα πιθανοτήτων από το -100 ως το + 100).

Πχ Ήλιος τετράγωνο με Κρόνο = σκληρή κριτική του εαυτού μου = +100. Το «αντίθετο» = -100 είναι να δέχομαι τον εαυτό μου, με τα «λάθη» του, όπως είναι. Προς τα εκεί πρέπει να κινηθώ, αυτό πρέπει να μάθω. Αυτή η απάντηση μου λέει τι να κάνω μ’ αυτή την όψη, αλλά δεν μου λέει ΠΩΣ θα το κάνω! Αυτό χρειάζεται χρόνο, βιωματικές εμπειρίες κλπ. Στην πορεία για να αποδεχθώ τον εαυτό μου, θα μάθω παράλληλα και χίλια δυο άλλα πράγματα. Πχ θα επανεξετάσω τη σχέση μου με τη μάνα μου, θα δω το «μηχανάκι» (αυτόματο προγραμματισμό) που δουλεύει μέσα μου και που μου λέει ότι είμαι άχρηστος, θα έρθω σε επαφή με τον εσωτερικό κριτή μου κλπ κλπ. Απ’ αυτές τις εμπειρίες που θα ζήσω, ΘΑ ΜΑΘΩ ΣΤΑΔΙΑΚΑ να αγαπάω τον εαυτό μου (ή θα παραμείνω «κολλημένος» στο παρελθόν και θα τον μισώ όλο και πιο πολύ)…

© Copyright - Γ. Καλοκύρης - Το περιεχόμενο του άρθρου αυτού διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση ή αναδημοσίευσή του, σε οποιοδήποτε μέσο μετά ή άνευ επεξεργασίας.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις Πεμ Μαρ 07, 2013 6:53 am, 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.eal-gr.net
oursoula-mp




Αριθμός μηνυμάτων : 31
Ημερομηνία εγγραφής : 07/12/2010
Ηλικία : 67
Τόπος : Βόλος

«ΔΥΣΚΟΛΟΙ» ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΙ ΣΥΜΒΟΛΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: μια δύσκολη όψη=ήλιος τετράγωνο πλούτωνας,και ένα σχόλιο   «ΔΥΣΚΟΛΟΙ» ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΙ ΣΥΜΒΟΛΩΝ Icon_minitimeΠεμ Δεκ 09, 2010 7:18 pm

αυτή η όψη μου λέει ότι δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν και αυτό με τρώει,γιατί νοιώθω μόνος στην ζωή,παρόλο που έχω πάντα δίπλα μου άτομα που με στηρίζουν.
Αλλά στην ζωή ο καθένας γεννιέται και πεθαίνει μόνος,οπότε δεν πρέπει να μάθει να στηρίζεται στα δικά του πόδια;και αφού πρέπει να στηρίζεται στα δικά του πόδια,δεν πρέπει πρώτα να αποκτήσει ασφάλεια;και πως θα νοιώθει ασφάλεια αν δεν έχει την σιγουριά ότι μπορεί να ελέγχει αυτό που του συμβαίνει;
Άρα αυτή η όψη υπάρχει για να ωθηθεί το άτομο μέσα από γεγονότα,αφενός να μάθει να στηρίζεται στα δικά του πόδια και αφετέρου να μάθει ότι δεν μπορεί να τα ελέγχει όλα;
Το ερώτημα είναι θα μπορέσει να το αντέξει αυτό; cherry
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
uranus

uranus


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 01/12/2010
Ηλικία : 53
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

«ΔΥΣΚΟΛΟΙ» ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΙ ΣΥΜΒΟΛΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: «ΔΥΣΚΟΛΟΙ» ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΙ ΣΥΜΒΟΛΩΝ   «ΔΥΣΚΟΛΟΙ» ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΙ ΣΥΜΒΟΛΩΝ Icon_minitimeΔευ Δεκ 13, 2010 11:13 am

oursoula-mp έγραψε:
αυτή η όψη μου λέει ότι δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν και αυτό με τρώει,γιατί νοιώθω μόνος στην ζωή,παρόλο που έχω πάντα δίπλα μου άτομα που με στηρίζουν.
Αλλά στην ζωή ο καθένας γεννιέται και πεθαίνει μόνος,οπότε δεν πρέπει να μάθει να στηρίζεται στα δικά του πόδια;και αφού πρέπει να στηρίζεται στα δικά του πόδια,δεν πρέπει πρώτα να αποκτήσει ασφάλεια;και πως θα νοιώθει ασφάλεια αν δεν έχει την σιγουριά ότι μπορεί να ελέγχει αυτό που του συμβαίνει;
Άρα αυτή η όψη υπάρχει για να ωθηθεί το άτομο μέσα από γεγονότα,αφενός να μάθει να στηρίζεται στα δικά του πόδια και αφετέρου να μάθει ότι δεν μπορεί να τα ελέγχει όλα;
Το ερώτημα είναι θα μπορέσει να το αντέξει αυτό; cherry



Κυρίως να μάθει ότι δεν θέλει να τα ελέγχει όλα....!

Με την ύπαρξη της παραπάνω όψης, τις περισσότερες φορές, το ΕΓΩ είναι σε μια αυτόματη πόλωση....
Τι σημαίνει αυτό στην πράξη? Συνήθως, το άτομο ταυτίζεται με τον φωτεινό Ήλιο και απωθεί τον σκοτεινό Πλούτωνα. Ο Πλούτωνας μπορεί να συμβολίζει διάφορα "μαύρα" κρυμμένα κομμάτια που το ΕΓΩ έχει κρίνει ως "άσχημα". Για πάράδειγμα μπορεί να υπάρχει ένα απωθημένο βίαιο κομμάτι, ένα κομμάτι που θέλει να εκμεταλλεύεται τους άλλους και τους πόρους αυτών, ένα κομμάτι που κάποιος μέσα μας το κρίνει ως "διεστραμμένο" ίσως....

Το άτομο φοβάται μήπως όλα αυτά τα "άσχημα" ξετρυπώσουν κάποια στιγμή και βγουν στο φως. Γι αυτό και προσπαθεί συνέχεια να έχει τον έλεγχο, αρχικά του εαυτού του, στη συνέχεια των άλλων αλλά και γενικότερα της ίδιας της ζωής.

Συνήθως είναι άτομα με μεγάλη εσωτερική δύναμη και πολύ δυνατό "controller-protector". Στην πραγματικότητα, ο controller -protector υπερλειτουργεί. Το άτομο είναι σε κατάσταση ετοιμότητας περισσότερο από το σύνηθες...Τα όριά του είναι πιο στενά, το "συρματόπλεγμα" που βάζει για να προστατευτεί δεν αφήνει πολύ μεγάλο κήπο... Δυσκολεύεται να χαλαρώσει, να αφεθεί, να εμπιστευτεί, να μοιραστεί. Το άτομο πάντα κάνει δεύτερες και τρίτες σκέψεις του τύπου...."Τώρα το εννοεί πραγματικά ότι θα με βοηθήσει ή θέλει κάτι από μένα? κλπ κλπ....
Τα παραπάνω είναι δυνατό να βγαίνουν σε διάφορα επίπεδα της καθημερινότητας. Π.χ σχέσεις με τους άλλους, σεξ, εργασία κλπ. αφού ο Ήλιος αποτελεί ολόκληρο το "είναι " μας και λάμπει παντού....

Πίσω απ΄όλα είναι ο ΦΟΒΟΣ. Της απόρριψης, της απογοήτευσης αλλά κυρίως αυτός της ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ.
Η παραπάνω όψη είναι αρκετά ενσικτώδης....Ζωώδης θα μπορούσε να πει κανείς....

Η ασφάλεια και η αυτάρκεια σίγουρα είναι σημαντικά θέματα για κάποιον με γενέθλια όψη Πλούτωνα-'Ηλιου. Η παρατήρηση έχει δείξει ότι :
α) Κάποιες φορές τα άτομα αυτά εξαρτώνται από άλλους (π.χ οικονομικά) αλλά συγχρόνως ελέγχουν τους άλλους ποικιλοτρόπως, συνήθως με πλάγιους, υπόγειους τρόπους...Συγχρόνως υπάρχει μέσα τους ένα κομμάτι που "λυσσάει" για αυτάρκεια...
β) Άλλες φορές τα άτομα με όψη Πλούτωνα-Ήλιου δεν στηρίζονται σε κανέναν, θέλουν να "πατάνε στα δικά τους πόδια", ελέγχουν τους άλλους, έχουν την ψευδαίσθηση ότι όλα στη ζωή είναι ελέγξιμα μέχρις ώτου.... συνήθως κάτι δύσκολο και δυσάρεστο....!

Τις περισσότερες φορές , μ' αυτή την όψη παρατηρούμε άτομα τα οποία έχουν ένα σημαντικό κομμάτι μέσα τους που θα ήθελε να χαλαρώσει, να αφεθεί σε κάποιον άλλο για την επιβίωση, να φροντίσει κάποιος άλλος για αυτούς κι αυτοί να μην ξέρουν τίποτα, να φροντίσει η ΖΩΗ η ίδια για αυτούς....έχουν ανάγκη να νιώσουν (στην ουσία να θυμηθούν...) ότι χωρίς τη δική τους συμμετοχή τελικά "τα πράγματα γίνονται"....
Μέχρι τότε βιώνουμε, κολυμπάμε...Και ναι, αντέχουμε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
«ΔΥΣΚΟΛΟΙ» ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΙ ΣΥΜΒΟΛΩΝ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» «ΑΡΝΗΤΙΚΟΙ» ΚΑΙ «ΘΕΤΙΚΟΙ» ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΙ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
π - Astrology :: Η ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ π - ASTROLOGY :: Γενικά για τις ερμηνείες-
Μετάβαση σε: