π - Astrology
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Αύξηση της συνειδητότητας -- Ισορροπία των αντιθέτων -- Απο το δυισμό και τη διπολική σκέψη, στη βίωση του Πραγματικού Εαυτού.
 
ΦόρουμEALLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΣ ΚΑΙ ΤΙ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΕΑΥΤΟΣ

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 62
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2010

ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΣ ΚΑΙ ΤΙ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΕΑΥΤΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΣ ΚΑΙ ΤΙ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΕΑΥΤΟΣ   ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΣ ΚΑΙ ΤΙ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΕΑΥΤΟΣ Icon_minitimeΠαρ Νοε 26, 2010 9:29 am

ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΣ ΚΑΙ ΤΙ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΕΑΥΤΟΣ An-alt10


ΖΗΤΗΜΑ - ΘΕΜΑ:

Τι είναι ο περιφερειακός και τι ο πραγματικός εαυτός;


Περιφερειακός «εαυτός» - εαυτός σε ανισορροπία

ΕΓΩ / ΣΚΙΑ

Όλα αυτά που νομίζουμε ότι είμαστε: τα χαρακτηριστικά οι σκέψεις και τα συναισθήματά μας, οι βασικές συνήθειες - συμπεριφορές - αντιδράσεις και τα ένστικτά μας, οι προγραμματισμοί και οι μηχανισμοί άμυνάς μας, η προσωπική μας ιστορία, όλα αυτά με τα οποία είμαστε ταυτισμένοι / ΕΓΩ («εγώ είμαι αυτό») -- ή απωθούμε – αποφεύγουμε / ΣΚΙΑ («εγώ δεν είμαι αυτό»). Ο κόσμος των μορφών – των ταυτοτήτων και της ύλης.

Η ΜΑΣΚΑ ΜΑΣ.


ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ
ΠΟΛΕΜΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ

ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ (ΦΟΒΑΜΑΙ) ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ

ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΩΣ ΕΧΕΙ



Πραγματικός Εαυτός - Εαυτός σε ισορροπία

ΚΕΝΤΡΟ / ΠΥΡΗΝΑΣ

Η Αληθινή μας φύση – ίδια σε όλους τους ανθρώπους – χωρίς μορφή και συγκεκριμένη ταυτότητα – που απλώς ΥΠΑΡΧΕΙ, απλώς ΕΙΝΑΙ (καθαρή Ύπαρξη), χωρίς να περιγράφει – παρατηρώντας από απόσταση τις διάφορες σκέψεις – συναισθηματικές φορτίσεις – αντιδράσεις - ταυτίσεις – μορφές. Μια έντονη συνειδητή ΠΑΡΟΥΣΙΑ στο ΤΩΡΑ (έξω απ’ τον «χρόνο» - παρελθόν / μέλλον), δεν έχει «επιθυμίες» ούτε «χρειάζεται» κάτι – είναι σε ΔΙΑΥΓΕΙΑ – πολύ ήρεμη και γαλήνια αλλά ταυτόχρονα
σε εγρήγορση.

ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΤΟΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ «ΕΑΥΤΟ»
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΟΦΕΥΓΩ
(χωρίς να προσπαθώ να «απαλλαγώ» απ’ αυτόν)
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑΥΤΙΖΟΜΑΙ Μ’ ΑΥΤΟΝ.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΦΕΥΓΩ.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΩ.

ΑΠΛΑ ΕΙΜΑΙ….

© Copyright - Γ. Καλοκύρης - Το περιεχόμενο του άρθρου αυτού διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση ή αναδημοσίευσή του, σε οποιοδήποτε μέσο μετά ή άνευ επεξεργασίας.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.eal-gr.net
 
ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΣ ΚΑΙ ΤΙ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΕΑΥΤΟΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
π - Astrology :: Η ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ π - ASTROLOGY :: Πυρήνας - Πραγματικός Εαυτός-
Μετάβαση σε: